Řidiči
černá šipka
Povolené množství alkoholu za volantem

Povolené množství

ALKOHOLU za volantem

obrázek řidička
šipka
Současná právní úprava v České republice je ve vztahu k řízení pod vlivem alkoholu striktní. Uplatňuje se nulová tolerance alkoholu!
šipka
Pokud policie u řidiče motorového vozidla (nebo u cyklisty či jezdce na zvířeti) zjistí přítomnost alkoholu v dechu, okamžitě jedná.
Vliv alkoholu na mozek

trestní sazby

pro podnapilé řidiče

Když je obsah alkoholu do 0,5 promile, je to přestupek, který bude potrestán tučnou pokutou (až 20 000 Kč) a odebráním až 7 bodů v bodovém systému řidičů.

V případě, že je obsah alkoholu vyšší než 0,5 promile, bude řidič vyzván k odběru krve na stanovení obsahu alkoholu. Pokud se potvrdí přítomnost alkoholu v krvi, řidič přijde o body, zaplatí ještě vyšší pokutu i veškeré lékařské úkony.

Jestliže je obsah alkoholu vyšší než jedno promile, odebere mu policie řidičský průkaz na dobu až dvou let a vyměří pokutu až do 50 000 Kč.

Striktní zákaz alkoholu za volantem platí v jedenácti zemích Evropy. Kromě Česka také na Slovensku, v Albánii, Bělorusku, Estonsku, Chorvatsku, Maďarsku, Moldávii, Rumunsku, Rusku a na Ukrajině.

Pokud řidič odmítne odběr krve, považuje se to za potvrzení řízení motorového vozidla pod vlivem alkoholu se všemi právními důsledky.

Limity alkoholu v jiných zemích

limity

v jiných zemích

V evropských zemích se nejčastěji toleruje hranice 0,5 promile.

Ve Velké Británii, Irsku, Lichtenštejnsku a Lucembursku je hranice nastavena dokonce na 0,8 promile, což u průměrného člověka odpovídá maximálně dvěma skleničkám vína. Pokuta za nedodržení je v přepočtu přes 200 000 Kč a půl roku vězení. Ještě tvrdší sankce jsou ve Skandinávii.
Limity alkoholu v jiných zemích

Dotazník

Už víš o alkoholu dost? Ukaž, jak jsi na tom se znalostmi.
dotazník ikona