Ztrácíme nad sebou kontrolu.
Od pití ve společnosti přecházíme k tajnému pití o samotě.
Cítíme při tom pocity viny.
Při zmínkách o něm reagujeme podrážděně.
Trpíme výkyvy nálad, od přecitlivělosti a lítosti až po sklony k násilí.
Ztrácíme přátele, důležitý už je jen alkohol a volný přístup k němu.
Každý neúspěch i úspěch (a těch je čím dál méně) zapíjíme „do němoty“.
Na začátku pomáhá problém „pojmenovat nahlas“, i když uvnitř sebe už dávno víš, že tam nějaký je. Může tě vyslechnout někdo blízký, člen rodiny nebo třeba výchovný poradce ve škole, který ti pak pomůže najít odborníky. Můžeš zkusit anonymní internetové poradny, které mají spoustu zkušeností a můžou tě nasměrovat na instituce a programy ve tvém okolí.
V každém případě je důležité se setkat s odborníkem, který přesně ví, jak se zbavit závislosti na alkoholu. Lze se obrátit na terapeuta v psychologické poradně, nebo se poohlédnout po svépomocné skupině Anonymní alkoholici. Kontakty ti poradí i sociální kurátor, který sídlí na odboru sociálních věcí městského úřadu.
V některých případech bývá nejrozumnější svěřit se do rukou odborníků na 24 hodin denně. Máš na výběr z psychiatrických léčeben, které jsou většinou přidružené k nějaké nemocnici, nebo terapeutických komunit, které spíš najdeš mimo města nebo v klidnějších oblastech. Oba typy programů využívají podobné terapeutické techniky, stačí si jen vybrat podle toho, co ti víc vyhovuje.
Prostřednictvím Poradny pro závislosti od Sananim (náš partner) můžeš zadat anonymně jakýkoli dotaz týkající se i alkoholové problematiky.