Blog

VYSOKÉ TEPLOTY, POBYT NA PŘÍMÉM SLUNCI A PŘEMÍRA ALKOHOLU: POZOR NA FESTIVALOVOU „TROJKOMBINACI“

Na letních hudebních festivalech platí více než jinde rada „Pij s rozumem“. Týká se zejména příležitostných konzumentů alkoholu, kteří neumí odhadnout jeho účinky. Zkazit si festival, na který se člověk těší celý rok, a zmeškat hlavní hvězdy kvůli dehydrataci, úžehu nebo zkrátka tím, že je člověku zle, určitě není to pravé.
5 minut čtení

July 13, 2016

Z letního festivalu si obvykle hodláme přivézt hudební zážitky, dobrou náladu a příjemné vzpomínky. Každoročně si však řada návštěvníků zkazí festival tím, že neodhadnou účinky alkoholu ve vysokém vedru a pod žhnoucím sluncem. „Zejména v teplém počasí bychom pití alkoholu měli prokládat dostatečným množstvím vody nebo jiným nealkoholickým nápojem, abychom předešli dehydrataci,“radí Vladimír Darebník, koordinátor preventivních programů Unie výrobců a dovozců lihovin.

Mezi probíhajícími koncerty by se nemělo zapomínat ani na jídlo. Alkohol se do organismu začíná vstřebávat trávicí soustavou. Pokud je žaludek prázdný, alkoholu nic nebrání v rychlém nástupu. V rozumných dávkách navozuje pocit uvolnění, pokud se ale další drink dostane do organismu příliš rychle, receptory, které přináší pocit pohody a relaxace, jsou obsazené a nasměrují nový alkohol do centrální nervové soustavy, což může naopak vyvolat pocit útlumu. V oblasti mozečku pak hrozí ochromení koordinace pohybů.

Co dělat když …

A co vše se může přihodit na letním hudebním festivalu, pokud to někdo lidově řečeno „přežene“? Největším rizikem při nadměrné konzumaci alkoholu je překvapivě úraz. Na vině je špatná koordinace pohybů a neopatrnost.

Opilého festivalového společníka je radno všude doprovázet, snadno se totiž „zatoulá“mimo vyhrazený prostor, kde může být například nezpevněný terén či jiné překážky. Ani ve stanovém městečku, kde všude číhají provazy a tyče, není pohyb bez doprovodu pro člověka v podroušeném stavu bezpečná. Často se také stává, že opilý člověk neodhadne rizika. Lézt na konstrukci pódia nebo skočit salto ze zídky se na první pohled může zdát jako docela impozantní show, v naprosté většině případů však končí vážným a bolestivým zraněním.Odpovědností každého rozumného člověka by proto mělo být zabránit opilému v jeho snaze takový kousek dokončit. „Pokud vidíte, že se opilý kamarád snaží udělat nějakou hloupost a začíná být nebezpečný nejen sobě, ale i okolí, připravte se na razantní akci. Zabraňte mu v tom i za cenu, že na vás bude naštvaný. Než ho nechat jet na motorce pro další piva a riskovat, že zabije sebe, nebo někoho, koho cestou potká, raději mu vezměte klíčky,“radí Josef Šedivý z neziskové organizace Sananim. O pomoc lze požádat i festivalovou ochranku nebo záchrannou službu.

První pomoc

Při nadměrném jednorázovém pití alkoholu, nebo jeho kombinaci s lehkými drogami je však i vysoké riziko předávkování alkoholem. Příznakem může být bledý obličej, modrání rtů, tělesná ochablost, neschopnost mluvit, zpomalení dýchání i srdeční činnosti.  Důležité je takovému člověku pomoci, stačí k tomu několik jednoduchých úkonů:

· Vyvolat zvracení, aby se alkohol v žaludku nemohl vstřebat do krve

· Otočit na bok, aby při opakovaném zvracení nedošlo k ucpání dýchacích cest

· Doplnit cukr, protože nadměrná konzumace alkoholu s sebou nese hypoglykemický efekt a při kriticky nízké hladině krevního cukru hrozí otoky mozku. Cukr je nejlépe vstřebatelný v tekuté formě, odborníci doporučují přeslazený čaj

· Zkontrolovat průchodnost dýchacích cest, především v důsledku zvracení

· Kontrolovat dech i puls, dýchání je při otravě alkoholem mělké a zpomalené, dojít může i k poruše srdečního rytmu

· Vyhledat lékařskou záchrannou službu, na festivalech je obvykle přítomná sanitka, či přímo zdravotní stan

Zajímavost

Největším rizikem na festivalu při nadměrné konzumaci alkoholu je úraz.

šipka
pijsrozumem.cz logo
Líbil se ti tento článek? Sdílej ho!