January 14, 2016
Trojkombinace vysokých teplot, pobytu na slunci a přemíry alkoholu má jednoho společného jmenovatele – dehydrataci. V horkém letním počasí je proto potřeba alkohol prokládat dostatečným množstvím vody. Přestože v parných dnech nemáme tolik chuť k jídlu, neměli bychom zapomínat na poučku našich rodičů, nepít na lačný žaludek. Mezi probíhajícími koncerty si dopřejme „něco k snědku“. To vše zmírní účinky alkoholu a vy vydržíte déle v dobré náladě a nezaspíte ty nejlepší koncerty a interprety.
Prokládání alkoholu vodou Vám navíc ušetří starosti s kocovinou a bolestí hlavy. Prohýřená festivalová noc možná stojí za hřích, avšak následná kocovina Vás může o hezké zážitky připravit. Chcete si přeci koncerty užít, a ne je protrpět s bolehlavem.
A co vše se může přihodit na letním hudebním festivalu, pokud to lidově řečeno „přeženeme“? Největší riziko při nadměrném pití alkoholu, je možná překvapivě úraz. Koordinace pohybů vázne, ztrácí se rovnováha a přeceňujeme svoje možnosti.
Vážnou hrozbou je také otrava alkoholem. Setkáte-li se na festivalu s člověkem, jevícím známky otravy alkoholem, začněte ihned jednat, ale nepropadejte panice. K tomu abychom pomohli, postačí pár jednoduchých úkonů:
· Vyvolejte zvracení, alkohol nebude mít možnost vstřebat se do krve
· Otočte jej do stabilizované polohy na bok, aby při opakovaném zvracení nedošlo k ucpání dýchacích cest
· Doplňte cukr, protože nadměrná konzumace alkoholu s sebou nese hypoglykemický efekt a při kriticky nízké hladině krevního cukru hrozí otoky mozku
· Neustále kontrolujte průchodnost dýchacích cest, především proto, aby nedošlo k udušení vlastními zvratky
· Kontrolujte dech i puls, při otravě je dýchání mělké a zpomalené a v extrémním případě může dojít i k zástavě
· Vyhledejte záchrannou pomoc, na festivalech je zpravidla přítomná sanitka nebo zdravotní stanoviště
Zajímavost
V horkém letním počasí je proto potřeba alkohol prokládat dostatečným množstvím vody.