Pluj s rozumem!

Léto si spousta lidí neumí představit bez sjíždění některé z českých řek. Obdivu ke krajině a radosti z vodního sportu však v posledních letech konkuruje nadměrná konzumace alkoholu rekreačních vodáků a to přímo při řízení plavidla. Že k takovým nepatříte? To je dobře – vystavili byste sebe a posádku nebezpečí fatálního úrazu a třeba i zákonného postihu.

Jak velí tradice, frťan a kytara v kempu po náročném dni na řece prostě k vodě patří. Každá posádka by ovšem měla být následující dopoledne po veselé noci ve 100% ve střízlivém stavu. Jak skončíte, když to nedodržíte?

 

Alkohol vás zbaví přesného úsudku

České řeky jsou plné novodobých Jamesů Cooků, kteří svou odvahu neposilují zkušenostmi, ale alkoholem v různých formách, a to i z neustále dotírajících plovoucích barů. Takoví kapitáni potom demonstrují své síly a obvykle opouští posádku plavidla jako první a zcela nedobrovolně, aby pak skončili v čekárně některé z jihočeských pohotovostí s podchlazením nebo s rozseknutou krvácející hlavou v lepším případě. V tom horším se zbývající posádka znovu společně opije až na pohřební hostině utonulého kapitána. Stejně jako v silničním provozu i na vodě stojí za připomenutí, že alkohol prodlužuje reakční dobu, a proto je dobré s ním počkat, až do cíle cesty.

 

Zábava i tělesná teplota skončí na bodě mrazu

Mezi posádkou se občas najdou i říční doktoři, kteří v chladných dnech nejen sobě, ale i ostatním zimomřivým členům ordinují alkohol na zahřátí. „Doktor“ sice na chvíli rozproudí krev i zábavu posádky, kapitán však po hodině bude donucen přistát u břehu s kompletně podchlazenou posádkou a zábavou na bodu mrazu.

 

Plavba se vám prodraží

Když sjíždíte řeku pod vlivem, může se stát spousta nepříjemných věcí. V lepším případě se pěkně plácnete přes kapsu, a pak po zbytek výletu budete trapně vyhlížet bankomat v Českém Krumlově. Podle zákona vám totiž hrozí pokuta až do výše zaoceánské plavby, přestupkové řízení vás může vyjít i na 100 000 Kč. Takže si vyberte mezi party na Berounce a okružní plavbou kolem světa. A to si piště, že zejména v blízkosti jezů se to začíná rok od roku více hemžit říční policií, za což můžou zejména novodobí dobrodruzi, kteří si na svých vodáckých výpravách pumpují adrenalin do žil společně s alkoholem.

 

Řeka není smetiště

Řeky jsou plné partiček, které si myslí, že voda odnese všechno, a tak  přiživují jejich dno i okolní břehy vším, co již na palubách svých lodí nepotřebují. Prázdné lahve nevyjímaje. Řeky si to opravdu nezaslouží!

Užijte si vodácké léto a na úspěšnou plavbu si připijte až v kempu!

 

Dát si k obědu jedno a připít si něčím ostřejším? Na odpolední plavbu můžete zapomenout.

Pohlaví

Váha

Drink

Čas
konzumace prvního drinku

Čas
konzumace posledního drinku

Nula
% alkoholu v krvi

Komentář

Muž

85 kg

2 x Pivo 12°

1x Pálenka

12:00

14:00

20:00

Dnes odpoledne už na loď zapomeň! V kempu
je taky hezky.

Žena

55 kg

1 x Likér (30%)

1 x Víno (2dcl)

15:00

17:00

21:00

Dnešní plavba už skončila, raději si
odpočiň v kempu.

Muž

100 kg

8x Pivo 10 °

4xVodka

18:00

24:00

10:00

Na další plavbu se pořádně vyspi. Vyraž
až před obědem.

Žena

55 kg

3x Radler

2 x Slivovice

22:00

01:00

07:00

Ráno moudřejší večera, nalodíš se
s bystrou myslí.

 

Pozn: Údaje v tabulce jsou pouze orientační. Doba odbourávání souvisí nejen s množstvím zkonzumovaného alkoholu, ale i tělesnou konstitucí a zdravotním stavem.Související články